Pomza (Süngertaşı) Nedir?

Pomza (süngertaşı) volkanik faaliyetler sırasında birbirini  izleyen kimyasal reaksiyonlarla oluşan doğal bir taştır, içi boş gözenekli ve süngerimsi bir forma sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı pomza (süngertaşı)doğal bir ısı ve ses yalıtkanıdır.

Romalıların 2000 yıl önce kullandığı malzeme olarak bilinen pomza (süngertaşı) dayanıklılığı ve kalıcılığı nedeni ile Romalı mühendisler tarafından tercih edilmiştir.

Pomza (süngertaşı) en önemli avantajlarından biri gözenekli ve hafif yapıya sahip olmasıdır. Pomza (süngertaşı) daha düşük ısı iletkenliği ve daha az ısı kaybı sağlar, yüksek R değerine sahiptir bu özelliği ile hem ısı transferini yavaşlatır hem de duvarlarda ve tavanlarda nem yoğunlaşmasını ortadan kaldırır yada azaltır. Diğer bir önemli özelliği de mükemmel akustik özelliğine sahiptir bu özelliği ile ses yalıtımında da oldukça başarılıdır. Pomza (süngertaşı) yüksek dayanaklığı nedeni ile zorlu hava koşullarına karşı üstün bir dirence sahiptir.

Isı Yalıtımı için Pomza (süngertaşı) ısı yalıtımı gerektiren teras, çatı, soğuk hava depoları gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.