Binaların ömrünü uzatmak, içeriden daha konforlu olmasını ve dış etkenlere karşı binanın korunması için yapılan tüm önem arz eden işlemlere izolasyon adı verilir. İzolasyon yapılmış olan binalar yağmur, kar, sıcak veya soğuk benzer biçimde havalarda bu etkenlere karşı binayı korumaktadır. Yaz ve kış aylarında bina içerisinde sıcaklığı koruyarak daha konforlu bir halde yaşamış olur, korumalara ek olarak ses yalıtımını da sağlayarak sağlıksız seslerden uzaklaşmış olabilirsiniz.

İzolasyon günümüzde sadece çatı için yapılıyor olarak bilinse de bu düşünce yanlıştır. İzolasyon binanın tüm bölgelerine yapılabilmektedir. Temelden binanın yan yüzeylerine, tavan yüzeylerinden çatısına kadar izolasyon yapılabilmektedir. Sağlıklı bir bina için binaya tam bir yalıtım yapılması gereklidir. Tam yalıtım yapılmış bir binada uzun vade de binaya yapmış olduğunuz harcamalar size geri dönecektir. Yaptığınız ısı yalıtımları ile doğalgazdan tasarruf elde ederken, su yalıtımı öncesinde binada oluşmuş hasarlar için tamir parası ödemenize gerek kalmayacaktır. Gereksiz masraf ve para harcaması olarak görmüş olsanızda başlangıç olarak zamanla ne kadar ihtiyaç duyulduğunu fark edeceksinizdir. İzolasyon binaların yanı sıra havuz, balkon şeklinde bölgelere de yapılabilmektedir. Havuzlarda, balkonlar vb. Yerlerde olası su kaçaklarını engellemek amacıyla oldukça tercih edilen bir işlemdir.

Neden İzolasyon yapılmalıdır?
Binanızın yapıldığı tarihten bugüne bina ne kadar sağlam olsa da zamanla hasar görmektedir. Günümüzde bina içerisinde en çok karşılaşılan durumlardan biri de su kaçağı durumları. Bu durumlarda sızan sular fazlaca kötü kokulara ve kötü görüntülere neden olmaktadır. Bu durumlara ek olarak rutubet oluşmasına da neden oluyor. Bu durumlardan engellenebilmesi adına izolasyon fazlaca büyük bir önem taşımaktadır.

İzolasyonda Yalıtım Çeşitleri
3 çeşit yalıtım türü mevcut.

1- Ses Yalıtımı
Yaşanılan ortamda sizi rahatsız eden seslerin bina içine girmesini engelleyerek bu kirli seslerden kurtulmanızı sağlar. Günümüzde biroldukça yerde kullanılmaktadır. (beyaz perde, hastane vs.) Ses yalıtımı binanın dışına yapıldığı gibi iç kısımlarına da eklenebilir. Komşulardan rahatsız olma benzer biçimde durumlar söz konusu olduğunda ses yalıtımı ile bu durumların üstesinden kolaylık ile gelinebilir.

2- Isı Yalıtımı
Farklı ortamlarda bulunan ilişkisiz sıcaklıklar arasında geçişi minimize ederek ortamların kendi sıcaklıklarının korunmasını sağlar. Bu şekilde kış aylarında ısı kaybetmezken yaz aylarında da dışarıdan içeriye sıcak hava giremiyor olacaktır. Kış aylarında meydana getirilen ısı yalıtımı ile odalar daha rahat bir halde ısınırken, ısınan bu havanın dışarıya çıkışı engellenmiş olmasıyla beraber tutum etmenizi sağlanacaktır.

3- Su Yalıtımı
Yağmur, kar vs. Hava koşullarında zaman içinde toprak altından gelecek yeraltı sularından binayı koruması amacı ile kullanılmaktadır. Bu yalıtım binanın temelinden, çatısına kadar geçerlidir. Ayrıc açoğu dairenin sorunsı olan küf ve mantar sorunları da su yalıtımı ile beraber engellenebilmektedir.

İzolasyonun Yararları
• Binada ısı yalıtımı ile beraber yaz ve kış aylarında tutum edersiniz.
• Ses yalıtımı ile rahatsız eden seslerden kurtulursunuz.
• Binanın ömrünü uzatır ve daha şık bir görünüm elde etmesine destek sağlar.
• Kış aylarında binaya su girişleri engellenir.
• Uzun süre binaya bir bakım yapma gereksinimi duyma ihtiyacınız kalmaz.