Antalya İzolasyon firması olarak Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı vb bölgelerine hizmet vermekteyiz. Amacımız evlerinizi tamamen yenilemek ve tadilat sorunlarınıza birebir çözüm sunabilmektir.

Bu günlerde çoğu insan, yalıtımın herhangi bir ev veya ticari binanın önemli bir bileşeni olduğunu anlıyor. Peki yalıtım nasıl çalışır? Kısaca söylemek gerekirse, ısı yalıtımı, ısı yolunu yavaşlatmada iyi olan malzemelerden yapılır.
Bu makalede, yalıtımın ne yaptığını ve nasıl çalıştığını açıklayacağız. Birçok farklı yalıtım türü vardır ve bunların nasıl çalıştığını anlamak, ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü seçmenize yardımcı olabilir.

Yalıtım Isıya Yardımcı Olur mu?
Yalıtımın kışın evinizin içindeki sıcak havayı korumaya yardımcı olduğunu duymuş olabilirsiniz,peki ya yazın?
Dışarıda yüksek bir sıcaklık olduğunda yalıtım yardımcı olur mu? Kesinlikle olur.
İyi bir yalıtkan olan bir malzeme her iki şekilde de çalışır. Isı, evinizin içinde veya dışında olsun, yalıtım, ısı akışına bir engeş görevi görür. Bu, kışın ısının o kadar hızlı kaçamayacağı ve yazın evinize o kadar hızlı giremeyeceği anlamına gelir.

Yalıtım Ne Yapar?
Çatıya, iç ve dış duvarlara ve zeminlere yalıtım uygulandığında, evinizin içindeki sıcaklıkları düzenlemeye yardımcı olur, böylece yazın daha serin, kışın daha sıcak kalabilirsiniz. Sıcak bir günde evinizin hızla sıcak havayla dolduğunu veya kış gününde soğuk havayla dolduğunu fark ettiyseniz, ısıyı daha iyi düzenlemenize yardımcı olmak için yalıtım kurmanın veya mevcut yalıtımınızı yükseltmenin zamanı gelmiş olabilir.

Isı Akışını Anlamak
Yalıtımın evinizde sıcaklıkları nasıl koruduğunu anlamak için önce ısı akışını anlamanız gerekir.
Isı, termal enerjidir. Her iki alan da eşit olana kadar her zaman yüksek termal enerjili (sıcak) alanlardan düşük termal enerjili (soğuk) alanlara doğru akar. Yani dışarısı sıcak ve evinizin içi daha soğuksa, bu termal enerji evinize akma eğiliminde olacaktır. Eviniz güzelce sıcaksa ve dışarısı soğuksa da aynı şey geçerlidir. Evinizin içindeki ısı dışarıya akacaktır.

Isı (termal enerji) – radyasyon, konveksiyon veya iletim yoluyla akabilir.

  • Radyasyon, güneş gibi bir kaynaktan düz bir çizgide yayılan enerjidir.
  • Konveksiyon, ısının sıvılarda ve gazlarda nasıl yayıldığıdır.
  • İletim, ısının bir malzemeden atomdan atoma nasıl geçtiğidir.

Kışın evinizden sıcaklığın kaçmasını veya yazın evinizi ısının taşmasını önlemek için, ısı akışına direnecek veya kısıtlayacak bir şeye ihtiyacınız olacak. Yalıtım tam olarak bunu yapar.

Yalıtım Nasıl Çalışır?
Yalıtım malzemeleri ağırlıklı olarak radyasyona ve termal enerjinin iletimine direnmeye yardımcı olur.
Yansıtıcı yalıtım bariyer görevi görür. Bir tarafta ince bir folyo tabakası ile yapılır. Folyo tabakası aşağı bakacak şekilde çatıya yansıtıcı yalıtım yerleştirmek, güneşten gelen termal radyasyonu evinizden uzağa yansıtmaya yardımcı olacaktır.
Toplu yalıtım, ısı akış yolunu kıran ve ısının evinizin içine veya dışına iletilmesini yavaşlatan milyonlarca küçük hava ceplerini hapsederek çalışır. Toplu yalıtım genellikle cam yününden yapılır.
Hava ceplerinin sayısını azaltacağı ve yalıtımı daha az etkili hale getireceği için, kurulum sırasında toplu yalıtımın sıkıştırılmaması çok önemlidir. Daha yüksek R değerine sahip yalıtım ürünleri daha fazla hava cebine sahiptir, bu da onları daha düşük R değerine sahip olanlara göre termal enerjinin iletimine karşı daha etkili hale getirir.

Siz de evinizi yalıtmayı düşünüyorsanız Antalya İzolasyon her koşulda yanınızda olacaktır. Ev yalıtımı veya ücretsiz tekliflerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için 05350304869 nolu numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.